F-15EX wykonuje 90-minutowy lot testowy

Nowy myśliwiec Boeing F-15EX zakończył dzisiaj swój pierwszy lot, torując drogę do szybkiej dostawy pierwszych dwóch odrzutowców Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych pod koniec tego kwartału.

Odrzutowiec wystartował i wylądował z międzynarodowego lotniska St. Louis Lambert, wykonując 90-minutowy lot testowy przed powrotem na lotnisko.
 
Główny pilot testowy Boeinga F-15 Matt Giese sprawdził awionikę wielozadaniowego odrzutowca, zaawansowane systemy i oprogramowanie. Zespół testowy monitorujący dane zebrane podczas lotu w czasie rzeczywistym potwierdził, że samolot działał zgodnie z planem.
 
Nowoczesne warianty F-15 obejmują również sterowanie lotem typu fly-by-wire, całkowicie nowy cyfrowy kokpit, nowoczesny radar AESA i ADCP-II, najszybszy na świecie komputer misji. F-15EX, najbardziej zaawansowana jak dotąd wersja, jest wyposażona w elektroniczny system walki Eagle Passive / Active Warning and Survivability System.
 
W lipcu Siły Powietrzne przyznały Boeingowi kontrakt na budowę pierwszej partii ośmiu odrzutowców. Plany na przyszłość wymagają aż 144 samolotów. 
 
 
*  *  *
 
Boeing jest największą na świecie firmą lotniczą i wiodącym dostawcą samolotów komercyjnych, systemów obronnych, kosmicznych i bezpieczeństwa oraz usług globalnych. Jako czołowy eksporter w USA, firma obsługuje klientów komercyjnych i rządowych w ponad 150 krajach. Opierając się na spuściźnie pozycji lidera w branży lotniczej, Boeing nadal jest liderem w dziedzinie technologii i innowacji, dostarcza klientom korzyści oraz inwestuje w swoich ludzi i przyszły rozwój.
 

Źródło informacji: Boeing