Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Dni techniczne na dęblińskim lotnisku

TS-11 Iskra

Sukces każdego lotu zależy nie tylko od wyszkolenia pilota, ale w ogromnej mierze od perfekcyjnego przygotowania statku powietrznego przez specjalistów z eskadr technicznych. Dlatego, jak co miesiąc, w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego technicy lotniczy zaangażowani byli w wykonywanie obsług technicznych.

Lipcowe dni techniczne poświęcone były między innymi na wykonanie obsługi „A” na samolocie TS-11 Iskra. Wykonuje się ja raz 10 dni, lub po dwóch zmianach lotnych. Ważna jest ona przez kolejne 7 dni. Obsługi techniczne przeprowadza się w celu zapewnienia nie­zawodności statku powietrznego w czasie lotu, określenia jego stanu technicznego i doprowadzenia go do stanu zgodnego z normami technicznymi.

W obsłudze biorą udział mechanicy poszczególnych specjalności, skupiając się na przeglądzie wyposażenia samolotu i jego elementów, takich jak silnik, płatowiec, osprzęt nawigacyjny, czy też instalacja elektryczna, hydrauliczna i pneumatyczna. Każdy z mechaników pracuje pod nadzorem dowódców obsług lub starszego technika klucza - zaznacza dowódca obsługi klucza osprzętu lotniczego, st. chor. sztab. Włodzimierz Filipowski.

Ważnym elementem obsługi „A” przeprowadzanym przez techników jest pobranie odstoju paliwa z układu paliwowego w celu zbadania go w laboratorium materiałów pędnych i smarowniczych pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń, które mogłyby wpływać na bezpieczną eksploatację samolotu.

TS-11 Iskra
Dokonuje się również sprawdzenia agregatów, stanu instalacji olejowej i paliwowej, luku podwozia i amortyzatorów. TS-11 jest samolotem szkolno-bojowym, dlatego też sprawdzenie działka i celownika jest nieodzowną częścią skontrolowania systemu uzbrojenia. Po kompleksowym sprawdzeniu samolotu i przygotowaniu przez specjalistów eksploatacji, wykonywana jest próba działania silnika.

Ze względu na głośną pracę silnika, mechanicy porozumiewają się za pomocą ustalonych gestów. Świadczy to o ich doskonałym zrozumieniu w swojej profesji, doświadczeniu i znajomości siebie nawzajem, a co najważniejsze – pomaga wykonywać swoje zadania bezpiecznie - podkreśla dowódca obsługi.
Obsługi techniczne przeprowadzane cyklicznie przez techników i mechaników lotniczych są dla pilotów gwarancją, że statki powietrzne, które będą pilotowali są sprawne i kompleksowo przygotowane do bezpiecznego wykonywania zadań.

Źródło: Wojsko-polskie.pl / 4.SLSz 
Zdjęcia i tekst: por. Ewa Złotnicka