Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Kolejny zmodernizowany W-3 wrócił do Gdyni.

Kolejny zmodernizowany do wersji W-3WA śmigłowiec wrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Maszyna z numerem 0304, która trzy lata temu trafiła do zakładów lotniczych w Świdniku, 31 marca wylądowała na macierzystym lotnisku w Gdyni.

W 2014 roku, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a zakładami lotniczymi PZL – Świdnik, rozpoczął się proces modernizacji pięciu śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej typu W-3. Unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM podlegały dwie maszyny transportowe W-3T oraz trzy najstarsze W-3RM Anakonda. Śmigłowiec 0304 to druga z wyżej wymienionych maszyn, która wraca do służby. W Świdniku trwają procedury oblotu technicznego kolejnych śmigłowców.

Po powrocie do jednostki pierwszego W-3WA 0209, w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej rozpoczął się proces wdrażania do służby nowej wersji śmigłowca, obejmujący szkolenie teoretyczne oraz praktyczne personelu latającego i technicznego.

Proces unifikacji obejmie także trzy młodsze Anakondy, które do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafiły w latach 1998-2002. Po jego zakończeniu, wszystkie W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie, co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji oraz poprawi bezpieczeństwo realizowanych zadań. Pierwszą z trzech młodszych maszyn dostarczono do Świdnika w grudniu ubiegłego roku. Następne dwie mają tam trafić po odbiorze z zakładów już zmodernizowanych W-3. Zakończenie procesu modyfikacji drugiej partii śmigłowców ma nastąpić pod koniec 2018 roku.

 

Załoga W-3WA, która przyprowadziła zmodernizowaną maszynę ze Świdnika (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)

Zmodernizowane Anakondy otrzymały między innymi nową kamerę termowizyjną sprzężoną z reflektorem (tzw. szperaczem), system identyfikacji jednostek pływających AIS, system detekcji sygnałów radiostacji ratowniczych CHELTON, dźwig burtowy oraz sprzęt do podnoszenia rozbitków: kosz, nosze, trójkąt oraz pętlę. W kabinie transportowej pojawiło się stanowisko respiratora oraz pompy infuzyjnej. Zmodernizowane W-3 otrzymały również cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, radar pogodowy oraz odbiornik GPS.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW